W tym dziale chciałbym polecić ciekawe książki związane z tematyką milicyjno-policyjną, a także zagadnieniami ściśle się z tym wiążącymi - tj. współczesną historią Polski. Zapraszam do lektur!

Dariusz Gizak "By(i)łem w ZOMO"

Recenzja wydawcy:

"Książka jest fabularyzowanym zapisem przeżyć autora podczas służby w plutonie specjalnym milicji w latach 1984- 85. Przedstawia, jakimi metodami posługiwało się ZOMO rekrutując nowych współpracowników, jak wyglądały szkolenia. Poznamy metody prowokacji i pacyfikacji demonstrantów, akcje oddziałów specjalnych milicji oraz poglądy polityczne i nastroje wśród milicjantów w latach 80-tych."

Jest to obowiązkowa lektura każdego, kto interesuje się tematyką policyjną - jest to skarbnica wiedzy na temat ZOMO i Plutonu Specjalnego - i choć książka dotyczy czasów PRL - niewiele straciła na aktualności. Ponadto bardzo przyjemnie się czyta, książka porusza wiele codziennych ludzkich problemów - także z przyjemnością przeczyta ją nawet osoba, która nie interesuje się formacją ZOMO. 

Bogdan Juruś "Byłem w ZOMO"

Książka tematyką podobna do "By(i)łem w ZOMO" Dariusza Gizaka - także przeżycia chłopaka, który służył w krakowskimi, a później warszawskim ZOMO w latach 1982 - 1984. Jednak tą książkę czyta się znacznie ciężej, niemniej jednak - każdy kto się interesuje - powinien przeczytać. Jest także kilka ciekawych zdjęć. 

 Antoni Dudek, Tomasz Marszałkowski "Walki uliczne w PRL 1956-1989"

Książka zdecydowanie dla koneserów tematu. Są to bardzo obiektywne w ocenie opisy walk ulicznych, na przestrzeni lat 1956-89. W tle opisane najważniejsze wydarzenia w historii Polski. Dużo ciekawych wzmianek o ZOMO - historia ZOMO na tej stronie opracowana jest w oparciu o tę książkę. Książka należy raczej do literatury cięższej w strawieniu - niemniej jednak - jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, powinien tą książkę pochłonąć z zainteresowaniem - ja to zrobiłem w wieku lat 13 :-), tak więc nie jest tak źle. 

Zdzisław Zblewski "Leksykon PRL"

Recenzja wydawcy:

"Bogato ilustrowany Leksykon PRL zajmuje się przede wszystkim obrazem życia codziennego, zawiera 240 haseł z różnych dziedzin, m.in. otrzymujemy objaśnienia wyrażeń z oficjalnego języka aparatu władzy (aktyw, współzawodnictwo pracy), używane w środowiskach opozycyjnych (cztery osiem, zadyma) oraz pojęcia z szeroko rozumianego życia społecznego (kolejka sklepowa, bikiniarz, koksownik, prywatka).

Hasła dobrane są tak, aby były reprezentatywne dla danej sfery życia publicznego i pozwalały traktować leksykon jako kompendium wiedzy o PRL, ale także by składały się na książkę, którą chce się przeczytać od agentury do żuczka Colorado. Takiej lekturze znakomicie służy barwna narracja autorska - jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie opowieści noszące znamiona anegdoty są autentyczne! Leksykon został ponadto uzupełniony o kalendarium, będące zarysem dziejów politycznych PRL-u."

Polecam książkę - szczególnie tym, którzy są początkujący w temacie PRLu, ale nie tylko! Jest ona naprawdę bardzo ciekawa i wiele się można dowiedzieć. 
Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym"

Zbiór bardzo interesujących relacji ludzi (głównie związanych z "Solidarnością"), którzy przeżyli stan wojenny. Przybliża problemy codzienne tamtego okresu. Książkę bardzo lekko się czyta, gdyż jest naprawdę ciekawa. Pozatym - mimo, ze ukazuje lata stanu wojennego oczami opozycji - jest bardzo obiektywna. Naprawdę polecam!

 Gabriel Meretik "Noc genarałów"

Mam wielki sentyment do tej książki, gdyż jest to pierwsza książka o tematyce stanu wojennego - i PRL wogóle, jaką przeczytałem. Niemniej jednak polecam ją raczej ludziom, którzy są trochę obeznani w temacie, bo inaczej trudno się zorientować w niektórych zagadnieniach. Książka bardzo ciekawa, warto przeczytać. Opisuje pierwszych kilka miesięcy stanu wojennego w różnych aspektach - jak go wprowadzano, co działo się na najwyższych szczeblach w Państwie, jak zareagowała zagranica itp.