Filmy

    Filmy są nienajlepszej jakości gdyż są wgrane na komputer w dość nietypowy sposób - stawiając aparat cyfrowy naprzeciwko telewizora :-) - niemniej jednak są na tyle wyraźne, ze da się bez problemu zrozumieć o co chodzi. Prawie wszystkie filmy są niestety w dość niedogodnym formacie - .asf - odtwarza się go standardowym Windows Media Playerem. 

Krótki fragment jednego z odcinków serialu "Dom 2" - 1968 rok, atak ZOMO na Uniwersytet Warszawski. Ze względu na chaotyczny dźwięk w tle - dodałem podkład muzyczny.
Urywki z działań ZOMO na wybrzeżu w trakcie tragicznych zamieszek w Grudniu 1970 roku.
Fragment filmu Kazimierza Kutza - "Śmierć jak kromka chleba" o wydarzeniach w Kopalni Wujek w pierwszych dniach stanu wojennego. Fragment filmu pokazuje internowanie przewodniczącego "Solidarności" w KWK Wujek.
Kolejny fragment filmu Pana Kutza - tym razem przedstawiający fragment starcia się Górników z ZOMO-wcami.
Urywki różnych materiałów filmowych z zamieszek jakie miały miejsce w Warszawie w maju i 31 sierpnia 1982 roku. 
Maj 1983 roku w Warszawie. Za względu na chaotyczną ścieżkę dźwiękową dodałem podkład muzyczny. 
Fragment filmu "Piłkarski poker" z 1988 roku, gdzie możemy zobaczyć jak w tamtych latach wyglądało zabezpieczenie meczu piłkarskiego. Zwraca uwagę, że ZOMOwcy są bez żadnego sprzętu w mundurach wyjściowych. Aż się człowiek uśmiecha do ekranu gdy widzi tamtych kibiców i tamtych Milicjantów..
Urywek filmu "Prywatne śledztwo" pokazujący wyjazd radiowozów MO z podziemnego garażu. Film dość kiepskiej jakości niemniej jednak można na nim dostrzec kultowe radiowozy Nysa, Polonez i Fiat 125P.
Ciekawy urywek z filmu "Chce mi się wyć" z 1989 roku - ZOMOwcy wyskakują z pojazdów, uderzają pałkami o tarcze i biegną.
Działania Oddziału Prewencji Milicji Obywatelskiej (OPMO) pod Salą Kongresową w Warszawie w styczniu 1990 roku, gdzie odbywał się ostatni zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Fragmenty filmu dokumentalnego Pana Andrzeja Fidyka - "Ostatki". 
Ciekawa wymiana zdać miedzy jednym z dowódców OPMO a manifestantem. Należy trochę pogłośnić głośniki, gdyż inaczej dialog może być niezrozumiały. Fragnent filmu dokumentalnego "Ostatki".
Fragment z filmu "Krol"l z 1990 roku - w filmie nie do końca jest sprecyzowane czy widoczni Funkcjonariusze to ZOMOwcy, czy Policjanci z Oddziału Prewencji.
Urywki z różnych działań Oddziałów Prewencji Policji w latach 1990 - 1998 - m.in. urywki z manifestacji 4 czerwca 1993 roku w Warszawie i zamieszek w Słupsku w 1998 roku.
Bardzo ciekawy film z przygotowywania się łódzkiego Oddziału Prewencji do meczu - w tle "Marsz Torreadora". Ok. 1995 roku.
Ciekawe fragmenty z działań Oddziałów Prewencji Policji na różnych meczach we wczesnych latach 90-tych
Urywki z działań Oddziałów Prewencji Policji na meczach w latach 90-tych, a także z ostatnich lat - m.in. fragment z meczu Cracovia - Ruch Chorzów latem tego roku.
 Rolnicze blokady dróg - styczeń 1999 roku.
Urywki z rolniczych blokad dróg w różnych miastach - czerwiec 1999 roku. 
Migawki z blokady rolniczej w Nowym Dworze Gdańskim - czerwiec 1999 roku
Urywki z manifestacji pracowników zakładów Łucznik - Warszawa czerwiec 1999, a także kawałek jakiejś demonstracji z lat wcześniejszych.
Ciekawy fragment filmu "Operacja koza" - ćwiczenia Oddziału Prewencji.
Ćwiczenia Oddziału Prewencji - uderzanie pałkami o tarcze. Bardzo fajny film, szkoda, że nienajlepszej jakości. 
Fragment programu ZOOM z 1999 roku - reportaż o Oddziałach Prewencji. Fragment pokazuje ćwiczenia ćwiczenia OPP w Piasecznie pod Warszawą, a także interwencje pododdziału na meczu. W przyszłości postaram się zamieścić całość tego reportażu. 
Wrocław - manifestacja anarchistów przeciw eksmisjom. Policjanci odpierają atak pałkami typu tonfa (obecnie jest zakaz używania tych pałek w pododdziałach zwartych).
Urywki materiałów pokazujących starcia w Ożarowie w listopadzie 2002 roku.
Blokady dróg w lutym 2003 roku. Na filmie Policjanci z OP maszerują tyralierą uderzając pałkami o tarcze (niestety film bez głosu), a w drugiej części - działania rozpraszające podjęte przez Nieetatowe Pododdziały Prewencji w Cieni II.
Bardzo ciekawy film pokazujący interwencję Policjantów podczas jednej z manifestacji w Warszawie - policjanci wyciągają demonstranta z tłumu i chowają się za tyralierę. Na samym początku filmu - widać kordon Policjantów.
Urywki z demonstracji jaka miała miejsce w Warszawie 11 września 2003 roku.